Honlap neve
Szlogen kell ide.

MENÜ

Jenson Button (teljes nevén Jenson Alexander Lyons Button; Frome, Somerset, 1980. január 19. –) angol autóversenyző, jelenleg a Vodafone McLaren Mercedes Formula–1-es csapat tagja. 2000-ben debütált a Formula–1-ben a Williams csapat színeiben. 2001-ben a Benetton, a következő évben az abból alakuló Renault versenyzője volt. 2003-tól a British American Racingnél versenyzett, 2004-ben harmadik lett a világbajnokságban a Ferrarik mögött. Első győzelmét a 2006-os magyar nagydíjon aratta a Hondával, 113 nyeretlen verseny után.[1] A Honda 2008-as decemberi visszavonulása után Ross Brawn vette meg a csapatot 2009. február végén. Az ütőképes Brawn-Mercedesszel az évad első hét versenyéből hatot megnyert, ami előtte csak Jim Clarknak és Michael Schumachernek sikerült. Az utolsó előtti brazil nagydíjon ötödik helyével bebiztosította világbajnoki címét, csapata a konstruktőrök között szintén első lett. 2010 óta a McLaren pilótája, az ugyancsak világbajnok Lewis Hamilton csapattársaként.

 

A Formula–1 előtt [szerkesztés]

Jenson Button Angliában, a Somerset grófságbeli Frome-ban született 1980. január 19-én. Apja, John Button ismert rallycross versenyző volt, aki legjobb eredményét, egy második helyet, a Brit Rallycross bajnokságban, 1976-ban érte el. Az ifjabb Buttonnak így adott volt a verenyautós közeg, 8 éves korában már gokartban versenyzett. 1991-ben megnyerte a brit kadetbajnokságot úgy, hogy mind a 34 futamon első lett.

1997-ben ő lett a legfiatalabb versenyző aki valaha megnyerte a Super A Európa-bajnokságot, még mindig gokartban. 1998-ban ült át komolyabb versenyautóba, és rögtön meg is nyerte a brit Forma Ford bajnokságot a Hayward Racing csapatával. 1999-ben a brit Forma–3 kategóriában versenyzett, megnyert két futamot és összesítésben a harmadik lett.

A Formula–1-ben [szerkesztés]

Korai évek a Williamsszel és a Benettonnal [szerkesztés]

A Williams-BMW FW22 (Ralf Schumacher autója)

Még 1999-ben a McLaren neki ítélte a legjobb fiatal versenyzőnek járó díjat. 2000-ben kezdett tesztelni, több csapatban is megfordult. Prost csapatában a hivatalos pilótát, Jean Alesit is többször megelőzte a teszteken Barcelonában. A sikeres bemutatkozás felkeltette Sir Frank Williams figyelmét, aki állandó tesztpilótai pozíciót ajánlott neki a csapatában. Azonban Button szinte azonnal jobbnak bizonyult a csapat második számú pilótájánál, Bruno Junqueiránál, így Sir Frank versenyzőnek szerződtette.

2000 [szerkesztés]

A 2000-es év első versenye nem sikerült jól számára, motorhiba miatt kiesett. A következő brazil nagydíjon azonban hatodikként végzett és a legfiatalabb pontszerző lett 20 évesen és 67 naposan. (Ricardo Rodríguez 1962-es rekordját döntötte meg, Button rekordját Sebastian Vettel döntötte meg 2007-ben) Spában a harmadik helyre kvalifikálta magát, és negyedik lett a versenyen. Az egyéni pontversenyében nyolcadik helyen végzett, úgy, hogy többször is megelőzte a csapat akkori első számú versenyzőjét, a jóval tapasztaltabb Ralf Schumachert. A szezon legjobb eredményeit a német (4. hely) és a belga nagydíjon (5. hely) érte el. Bár újonc évében több hibát elkövetett (Monzában a Safety Car fázis alatt balesetezett), 2000-es teljesítményéért a következő évben megkapta a Lorenzo Bandini díjat.

2001 [szerkesztés]

Button 2001-ben

2001-ben, habár szerződése szerint továbbra is a Williams csapat versenyzője volt, a Benetton (amelyet a következő évben megvett a Renault) autóját vezette a két csapat megegyezésének köszönhetően. Nem volt túl sikeres az év Jenson számára, az autót folyamatosan fejleszették, de nem volt elég gyors és nem volt elég ideje sem megszokni. Mindazonáltal a német nagydíjon elért egy 5. helyet (egyetlen pontszerző futama volt), de az év végi összesítésben csak a csalódást keltő 17. helyen végzett.

2002 [szerkesztés]

2002-ben a Benetton Renault F1 néven versenyzett tovább. Habár csapattársa, Jarno Trulli rendszeresen jobb volt az időmérő edzéseken, Jenson a versenyeken gyorsabb volt. A maláj nagydíjon hajszállal maradt le élete első dobogós helyéről. A Renault felfüggesztésének meghibásodása miatt Michael Schumacher az utolsó körben megelőzte, így csak negyedik lett. A következő versenyen, Brazíliában is negyedik lett. Ezután Imolában, a Nürburgringen, Magny-Cours-ban, Monzában és Szuzukában szerzett még pontot. Év végén a hetedik helyen zárt az összetettben 14 egységgel, csapattársát, az olasz Jarno Trullit megelőzve.

A 2003-as idényre Flavio Briatore csapatfőnök lecserélte Jensont az addigi tesztpilótára, Fernando Alonsóra. A kétkedőknek és az elégedetlenkedőknek Briatore azt válaszolta: „Az idő majd eldönti, hogy tévedtem-e…” (Mint az köztudott, 2005-ben Alonso világbajnok lett Renault-val).

Áttörés a BAR-ral [szerkesztés]

2003 [szerkesztés]

A csapat nélkül maradt Button így a British American Racinghez csatlakozott, ahol az 1997-es világbajnok Jacques Villeneuve csapattársa lett. A két versenyző viszonya nem volt felhőtlen, már a szezon kezdetén (az ausztrál nagydíjat követően) szócsatákat vívtak egymással, nyilvánvaló volt, hogy Button megkérdőjelezte a kanadai elsőségét a csapaton belül. A szezon azonban haladt, a kezdeti sérelmek lassan elmúltak, és Button rendre jobb eredményeket ért el, mint az önmaga árnyékaként teljesítő egykori világbajnok csapattársa. (Villeneuve távozott a csapattól a szezonzáró futam előtt, Button csapattársa a japán Szató Takuma lett.)

A 2004-es amerikai nagydíjon

A monacói futam pénteki edzésnapján összetörte magát és az autót, aminek következtében kénytelen volt kihagyni a hétvégi versenyt és az azt követő monzai tesztelési időszakot is. Az Egyesült Államok Nagydíján, életében először egy ideig vezetett a versenyben. A brit legjobb eredménye egy negyedik hely volt Ausztriában. Az év végén kilencedik lett 17 ponttal, Villeneuve csak 6 pontot szerzett.

2004 [szerkesztés]

2004-ben a BAR a Honda fejlesztéseinek köszönhetően hatalmasat ugrott előre a mezőnyben, már csak az évek óta legyőzhetetlennek tűnő Ferrari és Schumacher állt előttük. Ausztráliában még csak hatodik volt, de a maláj nagydíjon – életében először – felállhatott a dobogóra, harmadik lett. Az eredményt sikerült megismételnie az először megrendezett bahreini nagydíjon is. Áprilisban saját karrierje és a BAR története során először megszerezte a pole pozíciót a San Marinó-i nagydíjon, a versenyen második lett. Ezt még számos dobogós hely követte: Monacóban, a Nürburgringen, Montrealban, Hockenheimban, Monzában, Sanghajban és Szuzukában végzett még az első három között. Végül 85 ponttal a harmadik helyen zárta az évet Schumacher és Barrichello mögött, igazolva, hogy eséllyel pályázik a jövő világbajnoki címeinek valamelyikére.

2005-ben, Kanadában

2005 [szerkesztés]

Még 2004-ben Button bejelentette, hogy két éves szerződést írt alá 2005-től Williamsszel, ám átigazolását az FIA megakadályozta és kötelezte BAR-es szerződése letöltésére. A 2005-ös év azonban nem indult jól, a San Marinó-i nagydíj (Button eredetileg harmadik lett) után a csapatot diszkvalifikálták a versenyről és a következő két versenytől eltiltották, mivel bebizonyosodott, hogy manipulálni tudták az autó súlyát úgy, hogy az a verseny közben könnyebb legyen a minimálisan előírtnál. Button azonban nem adta fel, visszatérésük után Montrealban megszerezte második pole pozícióját. Magán a versenyen nem ment ilyen jól, a 46. körben összetörte az autót, így a harmadik helyről kiesett. Az év második feléig kellett várnia, hogy megszerezze első vb-pontjait, onnan azonban egyre jobban ment a csapatnak. Magny-Coursban a negyedik lett, hazai pályán, Silverstoneban a második helyről indulhatott, de a versenyen visszaesett, végül csak 5. lett. Hockenheimban hagyományosan jól szerepelt, ez az év sem volt kivétel, a második rajtkockáról rajtolva harmadik lett, a szezonban először állhatott dobogóra. Az év második felében, a francia nagydíjtól kezdve Button minden versenyen pontot szerzett. 37 ponttal kilencedik lett.

2005-ben Button szeretett volna kibújni 2006-os Williams-szerződése alól. A BAR végül „visszavásárolta” Buttont a Williamstől.

A gyári Honda csapatnál [szerkesztés]

2006 [szerkesztés]

Button a 2006-os kanadai nagydíjon

A 2005-ös japán nagydíjon a Honda bejelentette, hogy megveszi a British American Tobaccótól a BAR csapat részvényeit, így a 2006-os szezonban teljes gyári csapattal vág neki a Formula–1-nek. A Honda órási pénzköltségeket és munkaerőt nem kímélve dolgozta végig az egész 2005/2006-os holtszezont, ők teszteltek a legtöbbet a télen. Az eredményeik és a megbízhatóságuk kiváló értékeket mutattak, így a szakértők őket tartották a világbajnokság sötét lovának, akik megálljt tudnak parancsolni az akkor elképesztő fölénnyel rendelkező Renaultnak. Bár az elvárások nagyok voltak, a csapat óriásit bukott az évben: a RA106-os kocsinak versenyről versenyre jöttek elő a problémái, ami gátolták őket a jó eredmény megszerzésében. Button ezzel szemben egy rakoncátlan kocsival is tűrte a megpróbáltatásokat, és megpróbálta mindig motiválni a csapatát. A szezonnyitón negyedik, Sepangban harmadik lett, majd Ausztráliában megszerezte harmadik pole-ját a brit. A futamon a harmadik helyen autózott, amikor az utolsó kör utolsó kanyarjában motorja elfüstölt és kiesett. Az évad középső része, vagyis öt versenyen át, Jenson nem csak az autójával, de saját csapattársával, Barrichellóval is küzdött, bár sokszor nem a győzelemért, sőt, néha pontokért se, hanem egy 10. helyért. A csapat ekkor megelégelte a sikertelenséget, és átszervezte a aerodinamikai részlegét, így Nakamoto váltotta a hatalmas tudással rendelkező Geoff Willist. Az év közepére megnyílt az új szélcsatorna, ahol 1:1 arányú modelleket is tudtak tesztelni. Ezek után a csapat megerősödött, Németországban újra a dobogóért küzdött. Jenson élete 113. versenyén megszerezte pályafutása első győzelmét az esős magyar nagydíjon, amelyen a reménytelennek tűnő 14. helyről indult. Ezt követően pedig sokkal magabiztosabb lett, a brazil nagydíjon a 14. helyről rajtolva a harmadik lett. Az utolsó hat versenyen ő szerezte a legtöbb pontot. Az idényt hatodikként zárta 56 ponttal.

2007 [szerkesztés]

A 2007-es belga nagydíjon

2007-ben a Honda autói reklámmentesen indultak, a kötelező feliratok (csapatnév, gumimárka) mellett egy, a Földről készült műholdképet festettek a kocsikra. A Honda ezzel kívánta figyelmeztetni az embereket a klímaváltozásra. Button 2006 végén gokartbalesetet szenvedett, ezért a téli teszteken nem tudott részt venni. A nagy remények ellenére a csapat jelentősen visszaesett, az autó aerodinamikailag nem volt jó, nehéz volt vezetni. Jenson ezévben mindössze 6 pontot szerzett, míg csapattársa, Barrichello egyet sem. A szezonnyitó ausztrál nagydíjat 14. helyről indulva egy áthajtásos büntetéssel a 15. helyen fejezte be. A következő két verseny szintén sikertelen volt. A maláj nagydíjon márkatársa mögött a 13. lett. A bahreini nagydíjon kiesett a red bullos David Coultharddal való ütközése után. A francia nagydíjon nyolcadik lett, a Honda első 2007-es pontját megszerezve. A brit nagydíj után szerződését meghosszabbították a csapatnál 2008-as esztendőre. Legsikeresebb versenye ezévben a kínai nagydíj volt, melyen ötödik lett. Emellett egy pontot szerzett még az olasz nagydíjon. Jenson totális katasztrófaként írta le az évet. Az egyéni bajnokságban a tizenötödik helyet szerezte meg 6 ponttal.

2008 [szerkesztés]

2008-ban továbbra is a Honda versenyzője volt, a sikertelen csapathoz Ross Brawn érkezett. Az idénnyitó ausztrál nagydíjon rajtbaleset áldozata lett, A maláj nagydíjon tizedikként ért célba. Bahreinben is ütközés miatt kényszerült feldani a versenyt: David Coultharddal akadt össze az egyik szűk visszafordító kanyarban. A spanyol nagydíjon, köszönhetően a Honda új fejlesztéseinek és a sok kiesésnek, a 6. helyen ért be és megszerezte maga és a csapat első 3 pontját. Törökországban a 11. helyen, körhátrányban ért célba. Az esős monacói nagydíjon a 11. helyről indulhatott és ugyanebben a pozícióban is ért célba. Kanadában a boxból rajtolva a 11. lett. A francia nagydíjon csak a 16. helyről rajtolhatott. A futam közben kicsúszott, megsérült az autója, ezért beállt a boxba, így ő lett a verseny egyetlen kiesője.[2] A hazai futamának időmérőjén megint nem mentek jól: Button csak a 17. helyről rajtolt. A futamon esett az eső, és amikor nagyon rákezdett, a csapat kihívta Buttont csapattársával együtt extrém esőgumiért, hogy gyorsak tudjanak lenni. Button gyors is volt, de a 4. helyen autózva kicsúszott és a falnak ment, míg Barrichello harmadik lett. Németországban a 14. helyet szerezte meg az időmérőn, de csak az utolsó helyen ért célba. A soron következő, Magyar-, Európai-, Belga-, és Olasz Nagydíjakon rendre távol maradt a pontszerző zónától: 12., 13., valamint kétszer 15. lett. A Pontszerzéshez Szingapúrban került a legközelebb, ahol a kaotikus versenyen 9. lett. Az idény további három versenyén is célba ért, de messze volt az első nyolctól. 2008-ban a spanyol nagydíjon szerzett 3 pontjával 18. helyen végzett az összetettben. Ennek ellenére optimista maradt, mivel tudta, hogy már a jövő évre koncentrál a csapat. 2008. december 5-én a Honda bejelentette, hogy azonnali hatállyal leállítja Formula–1-es tevékenységét és csapatát eladásra kínálja. Button versenyzői állása így veszélybe került.

Bajnoki cím a Brawn GP-vel [szerkesztés]

A 2009-es maláj nagydíjon

Hosszas bizonytalanság után a Honda elfogadta Ross Brawn csapatfőnök ajánlatát, aki Brawn Grand Prix néven folytatta a versenyzést a csapattal. A motorbeszállító a Mercedes lett.[3] Button még a Honda bejelentése előtt szerződést hosszabított. Brawn a tulajdonosi jogok átvételével egyidőben bejelentette, hogy Rubens Barrichello marad Button csapattársa 2009-ben.

Az idénnyitó ausztrál nagydíjon megszerezte a pole pozíciót,[4] és végig vezetve a versenyt megszerezte élete második győzelmét a szezonnyitó nagydíjon, míg csapattársa, Barrichello második lett.

A maláj nagydíjon ismét az élről indulhatott,.[5] az esős versenyt végül meg is nyerte, csapattársa Barichello pedig az ötödik helyen végzett Malajziában. A versenyt megszakították, és mivel nem teljesítették a versenyzők a tervezett versenytáv 75%-át, a pontok felét osztották csak ki, a brit így 5 pontot kapott.

A szintén esős kínai nagydíjon valamivel gyengébben teljesített, a harmadik helyen ér célba a domináló Red Bullok mögött.

Az idény negyedik versenyén, a bahreini nagydíjon szintén őt intették le elsőként, ezzel harmadik 2009-es győzelmét szerezte.

Barcelonában a pole-ból indult, de Barrrichello lerajtolta. Mindkét Brawn-versenyző háromkiállásos stratégián volt, de Button a futam közben kétkiállásra változtatott és ennek köszönhetően győzni tudott.

Button Németországban

Monacóban ismét dominálva az első helyről indulva győzött. Button így élete első győzelmi hat-trickjét szerezte (három győzelem egymás után) szerezte.

A török nagydíjon ugyan a második helyről indult, de a pole pozíciós Sebastian Vettel hibázott az első körben, amit kihasználva átvette a vezetést, amelyet a verseny végéig megőrzőtt. A brit már sorozatban negyedszerre győzött. Korábban csak Jim Clarknak 1965-ben és Michael Schumachernek 2004-ben sikerült az évad első hét versenyéből hatot megnyernie.

Hazai nagydíján csak a 6. lett az időmérőn, majd a rajtnál a 8. helyre is visszaesett. A verseny végig a hatodik pozícióba jött fel. A verseny végén az egyik leggyorsabb volt a mezőnyben a lágy gumikon. Nico Rosberget és Felipe Massát a futam végére utolérte, de megelőzni már nem tudta.

Button a német nagydíjon a harmadik helyről rajtolt, de a rajtnál, majd a háromkiállásos taktikával is visszaesett, végül ötödikként végzett csapattársa előtt. Fernando Alonso a verseny végén utolérte a hideg időben szenvedő, gumijaikat nehezen felmelegítő Brawnokat, de megelőzni nem tudta őket. A versenyt a rivális Red Bull Racing nyerte: Webber győzött Vettel előtt.

A magyar nagydíjon javulást várt a csapat az új aerodinamikai fejlesztésektől és a várható meleg időjárástól. A hétvégén végül nem volt olyan meleg, amit előrejeleztek (25-26 fok). Az időmérőn Barrichello hátsó felfüggesztésének egy darabja kiszakadt az autóból (ami Felipe Massa balesetét okozta később), így az időmérés harmadik szakaszának nagy részében Buton autóját szerelték. A brit csak egy kört tudott futni így, ami csak a 8. helyre volt elegendő. A versenyen egy helyet javítva a hetedik lett.

Az európai nagydíjon meleg időjárás mellett az 5. helyről indult, de a rajtnál pozíciókat veszített, így ismét csak a 7. helyen vézgett, míg csapattársa nyert.

A szingapúri éjszakai versenyen

A belga nagydíj időmérőjén csak a 14. helyet szerezte meg, a verseny első körében, baleset miatt kiesett, ami az idényben először fordult vele elő. Barrichello a két pontot érő hetedik helyen végzett, amivel ismét faragott a hátrányából a brittel szemben.

Az olasz nagydíjon Button hosszú idő után ismét a dobogóra állhatott kiváló egykiállásos taktikával, a 6. helyről indulva. Barrichello mögött a második helyen végzett, így a csapattárs 14 pontra csökkentette lemaradását vele szemben.

Szingapúrban a brit Heidfeld rajtbüntetése után is csak a 11. helyről indult. A rajt után mindkét Brawn feljebb zárkózott, Button csapattársa és Kovalainen mögött autózott nagyon sok üzemanyaggal, azonban a második kiállásánál mindkettőjüket megelőzte, az ötödik helyre felérve. A futam végén a 4. Vettelt is üldözni kezdte, de fékproblémája akadt, emiatt csak ötödik helyét tudta megvédeni csapattársával szemben.

Az egy héttel későbbi japán nagydíjon 7. helyen végzett az időmérő edzésen, de sok más versenyzővel együtt 5 helyes rajtbüntetést kapott, mivel az időmérés utolsó szakaszában a sárga zászlós fázis alatt nem lassított. A versenyen a 10. pozícóból indulva nyolcadikként végzett Barrichello mögött, így pontelőnye a brazillal 14-re a futamgyőztes Vettellel 16-ra csökkent.

Az utolsó előtti nagydíjon, Brazíliában az időmérő edzés második szakaszában kiesett, mivel esőgumival nem tudott olyan jó időt autózni, mint a mezőny többi része az intermediate-ekkel a felszáradó pályán. A verseny második körében a 14. helyről indulva már a 9. helyen haladt, a sok balesetnek köszönhetően. A biztonsági autós szakasz után számos versenyzőt megelőzött, míg a pole-ból induló Barrichello boxkiállása után nem tudta megtartani első helyét, több helyet visszacsúszott. A verseny végén a brazil lassú defektet kapott, így egy nem tervezett gumicserét kellett beiktatnia. Bár Buttont második boxkiállása után Hamilton és Vettel is megelőzte, ötödik helyével így is bebiztosította (Barrichello 8., Vettel 4. lett) világbajnoki címét egy futammal a szezon vége előtt. Az angol 169 rajt után szerezte meg vb címét, ennél csak Nigel Mansellnek kellett többet várnia (176) egyéni címére.

A már tét nélküli szezonzárón, Abu-Dzabiban az 5. helyről rajtolt, az első körökben megelőzte Barrichellót, majd Hamilton kiesése után már 3. volt. Az utolsó körökben nagyon közel került a második Webberhez, de megelőznie nem sikerült az ausztrált. A bajnokságot 95 ponttal zárta a 85 pontos Vettel és a 77 pontos Barrichello előtt.

McLaren [szerkesztés]

2010 [szerkesztés]

2010-re átszerződött a McLaren-Mercedes-hez szerződött. A szezon elején 2 győzelmet is szerzett és a negyedik forduló után vezette is a világbajnokságot. A következő monacói versenyén motorhiba merült fel, így a versenyből kiesett. Majd az ezt követő törökországi és kanadai versenyeken a 2. helyen ért célba, de ezek után nem hozta igazi formáját. Valenciában leszerepelt, Silverstoneban kiesett a kvalifikáció második szakaszában, de végül a 4. helyen érkezett be, majd Magyarországon a 9. helyet érte el. Belgiumban minden lehetősége adott volt, ám Sebastian Vettellel ütközött, így kiesett. Ezt követően csak kétszer lett dobogós, Monzában, itt 2. helyet ért el, valamint a szezonzáró emirátusokbeli versenyen, ahol a 3. helyen zárt. A szezont végül 214 ponttal az 5. helyen zárta.

2011 [szerkesztés]

Button 2011-ben is a McLaren sorait erősítette, ám a szezont nem túl fényesen kezdte. Az ausztrál futamon Felipe Massa-val harcolt, ám egy kanyart levágott, így büntetést kapott és végül a 6. helyen zárt. Malajziában a 3. helyről indulhatott Button, ám Lewis Hamilton gumiproblémái miatt a futam végére a 2. pozícióba zárkózott föl. Kínában remek rajtot vett, a 2. helyről az élre került, ám egyik boxkiállása alkalmával eltévesztette csapata boxának helyét; végül a 4. helyen zárt, míg csapattársa, Hamilton az első lett. Törökországban rosszul választotta ki taktikáját, így csak a 6. helyen ért célba. Spanyolországban a rajtja nem a legjobbra sikerült, ám remek előzésekkel egészen a dobogót jelentő 3. helyig kapaszkodott. A monacói verseny sikeresnek nevezhető, a címvédő Sebastian Vettellel végig harcban volt, végül 3. lett. A kanadai nagydíjon két ütközést is elszenvedett: Lewis Hamiltonnal, majd Fernando Alonso-val, így a 21. helyre esett vissza, ám a futam hátralévő részében fantasztikus előzéseket bemutatva az élre tört és megszerezte azévi első győzelmét. Valenciában gyengélkedik, csak a 6. helyen ér célba, majd a következő két versenyen kiesik. Magyarországon Button egy kaotikus versenyt nyert meg, hiba nélkül versenyzett. Belgiumban, Olaszországban és Szingapúrban végig dobogóra állhatott: (sorrendben) a 3., a 2. és újra a 2. helyen, ezúttal Vettel mögött végezve. Japánban remek gumitaktikájával megszerezte az évi harmadik győzelmét; majd Koreában a 4. helyen végzett. A szezon vége felé Indiában 2., Abu Dzabiban 3. és Brazíliában szintén 2. helyet ért el. A bajnokságot 270 ponttal a 2. helyen zárta, szezonja második felének köszönhetően.

2012 [szerkesztés]

Button 2012-ben harmadik évét kezdte meg a McLaren-Mercedes-nél, s rögtön az első versenyen remekelt. A szezonnyitó ausztrál versenyen a 2. helyről indulva, már a rajtnál az élre kapaszkodott fel, majd onnantól végig vezetve a versenyt karrierje harmadik győzelmét aratta az Albert Parkban.

Szerződési viták [szerkesztés]

Button 2005-ben

2004. augusztus 5-én Button bejelentette, hogy két éves szerződést írt alá és 2005-től visszatér első csapatához, a Williams-hez. A BAR-ral kötött szerződésében ugyanis volt egy kiskapu, miszerint elhagyhatja a csapatot, ha a Honda elkötelezettsége kétségessé válik. Button szerint voltak erre utaló jelek, David Richards BAR-főnök azonban nem szívesen engedte volna el legjobb pilótáját. Frank Williams szerint az átigazolás teljesen legális volt. Az FIA illetékes bizottsága végül a Richards-nak adott igazat, kötelezve Buttont szerződése teljesítésére, miszerint 2005 végéig a BAR-ral kell versenyeznie.

2005-ben ismét zavaros helyzetbe került, amikor kiderült, hogy a BMW megvette a Sauber csapatot, így a 2006-os szezontól nem szállít motorokat addigi partnerének, a Williamsnek. Button ezért szeretett volna kibújni új szerződése alól és úgy nyilatkozott, hogy mégis szeretne inkább a BAR-Hondánál maradni. Az ügy végül is úgy oldódott meg, hogy (állítólag 30 millió dollárért) a BAR „visszavásárolta” Buttont a Williamstől, így a 2006-os idényben Jenson Button a Honda gyári csapatában versenyzett ahol csapattársa az ex-ferraris Rubens Barichello volt.

 

Menü

Hírek

  • Megosztás: Hamilton: Nem számít, hogy vezetem a bajnokságot
    2012-04-21 19:25:40
    A McLaren versenyzője háromszor állhatott már dobogón idén.
    A McLaren versenyzője háromszor állhatott már dobogón idén. © McLaren Mercedes

    A McLaren Mercedes versenyzője, Lewis Hamilton nagyon örül annak, hogy a 2012-es idény első három versenyén következetes teljesítményt tudott nyújtani, így kedvező pozícióból várhatja a bajnokság további részét.

    A brit pilóta jelenleg a ponttáblázat élén áll, miután Ausztráliában, Malajziában és Kínában is a harmadik helyen tudott célba érni.

     

    Hamilton – habár kétszer indult eddig a pole-ból – nyerni még nem tudott idén, és saját elmondása szerint célja továbbra is a következetesség lesz majd.

    „Minden évben a következetességre törekszem, olykor viszont nem a tervek szerint alakul a dolog” – ismerte el a mclarenes Bahreinben.

    „Idén viszont nagyon szerencsés vagyok, hiszen mindhárom versenyen felállhattam a dobogóra, ez pedig fantasztikus.”

    Hamilton ezzel együtt nem tulajdonított komoly jelentőséget annak, hogy 17 futammal a bajnokság vége előtt a tabella élén áll.

    „Még nagyon korán van. A korábbi években is láthattuk, ahogy cserélődtek a versenyzők az élen, szóval ez nem jelent még túl sokat.”

    A 2008-as év legjobbja tavaly nehéz idényt teljesített, ám idén felkészült arra, hogy újra a vb-címért harcoljon.

    „Határozottan úgy gondolom, hogy az elmúlt év sokat hozzátett ahhoz, aki ma vagyok. Sok leckét megtanultam, voltak nagyszerű élményeim is. Ez egy nagyon masszív mentális játszma, ezért nem adtam fel soha, mindig megpróbáltam megtalálni a helyes ösvényt. Most úgy érzem, hogy szép ott is leszek.”

Asztali nézet